Strona główna
Wydział Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszczy

Deklaracja dostępności

Oświadczenie wstępne

Szkoła Podstawowa nr 38 zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony BIP.

Data publikacji i aktualizacji strony

Data publikacji strony internetowej: .
Data ostatniej istotnej aktualizacji: .

Stan dostępności cyfrowej

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.

Niedostępne treści

Niezgodność z załącznikiem

Oświadczenie wstępne

Szkoła Podstawowa nr 38 w Bydgoszczy zobowiązuje się do zapewnienia dostępności swojej strony internetowej zgodnie z wymaganiami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Jesteśmy zobowiązani do zapewniania dostępności cyfrowej ze szczególnymi potrzebami (osoby niepełnosprawne, seniorzy). Oświadczenie dotyczące dostępności odnosi się do strony internetowej oraz Biuletynu Informacji Publicznej (BIP).

Data publikacji i aktualizacji strony

Data publikacji strony internetowej: 2015-05-15.
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2020-09-22.

 

Stan dostępności cyfrowej

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń. Pracujemy nad rozwiązaniem tych problemów. Niezgodności i wyłączenia mogące znajdować się na stronie są wymienione w dalszej części deklaracji.

Linki występujące na stronie:

-        Linki w serwisie standardowo otwierają się w tym samym oknie, jednak z powodu pewnych ograniczeń systemowych mogą wystąpić sytuacje, w których będą się otwierały w nowym oknie, bez wcześniejszego poinformowania użytkownika.

-        Mimo starań redaktorów serwisu mogą zdarzyć się przypadki, w których:

  • cel linku nie będzie odpowiednio określony,
  • załączniki nie będą zawierały informacji o wielkości i formacie pliku,
  • niektóre grafiki nie będą miały tekstów alternatywnych ani wersji tekstowej,
  • niektóre filmy zamieszczone na stronie mogą nie mieć napisów ani innych wymaganych elementów.

Dostępność niektórych dokumentów w serwisie:

-        Istnieje możliwość, że niektóre dokumenty opublikowane na stronie będą niedostępne z powodu:

  • pochodzenia z różnych źródeł,
  • publikacji zgodnie z zasadami obowiązującymi w innych instytucjach,
  • struktury, w której nie ma możliwości ingerencji (np. skany dokumentów),
  • opublikowania przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej.

 

Prowadząc stronę szkoły staramy się o zachowanie wszelkich standardów, prowadzimy audyt dostępności strony.

 

Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.

Oświadczenie sporządzono dnia: 2025-03-28

Na stronie internetowej można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki.

Dane teleadresowe podmiotu publicznego:

Szkoła Podstawowa nr 38
im. Zdobywców Wału Pomorskiego w Bydgoszczy
ul. Węgierska 11
85-858 Bydgoszcz
tel. 52 363 89 18
kom. 697 912 552
http://sp38.edu.bydgoszcz.pl
E-mail szkoły: sp38@edu.bydgoszcz.pl

 

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest dyrektor szkoły, Anna Urban. Adres e-mail: sp38@edu.bydgoszcz.pl. Można się również skontaktować telefonicznie pod numerem 697 912 552. Tą samą drogą przyjmowane są wnioski o udostępnienie niedostępnych informacji oraz skargi dotyczące braku zapewnienia dostępności.

 

Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub ich elementu. Można również zażądać udostępnienia informacji w alternatywny sposób, na przykład przez odczytanie niedostępnego dokumentu cyfrowego, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby składającej wniosek, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację chodzi, oraz sposób kontaktu. Jeśli osoba zgłaszająca żądanie chce otrzymać informacje w alternatywny sposób, powinna określić dogodny dla siebie sposób przekazania tej informacji.

Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia złożenia żądania. Jeśli realizacja żądania w tym terminie nie jest możliwa, podmiot publiczny niezwłocznie poinformuje wnoszącego żądanie o przewidywanym czasie realizacji, który nie może przekroczyć 2 miesięcy od dnia złożenia żądania. W przypadku, gdy zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.

Jeżeli podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie może złożyć skargę w sprawie dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub ich elementów. Po wyczerpaniu tej procedury możliwe jest złożenie wniosku do Rzecznika Praw Obywatelskich.

 

Przygotowanie deklaracji dostępności i jej aktualizacja

Data sporządzenia deklaracji: .

Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.

Skróty klawiszowe

Na stronie internetowej można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki.

Dane teleadresowe podmiotu publicznego

Szkoła Podstawowa nr 38 im. Zdobywców Wału Pomorskiego
ul. Węgierska 11
85-858 Bydgoszcz
tel.: 52 363 89 18; 697 912 552
e-mail: sp38@edu.bydgoszcz.pl

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Anna Urban, sp38@edu.bydgoszcz.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 697 912 552. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.

Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Pozostałe informacje

Aplikacje mobilne

Możliwość samodzielnego korzystania z aplikacji mobilnych: produktów i usług, będącą wynikiem uwzględnienia uniwersalnego projektowania albo zastosowania racjonalnego usprawnienia,

pozwala w szczególności osobom z różnymi niepełnosprawnościami (w tym uczniom z niepełnosprawnościami i specjalnymi potrzebami edukacyjnymi) na korzystanie z nich na zasadzie równości z innymi osobami. Obejmuje m.in.:

  • dostępność szkoły dla wszystkich korzystających z niej osób (m.in. uczniów, rodziców i pracowników szkoły),
  • dostęp do form i narzędzi nauczania zgodnych z potrzebami wszystkich uczniów,
  • dostęp do specjalistycznej wiedzy, kompetencji i umiejętności nauczycieli oraz specjalistów podnoszących kwalifikacje w zakresie edukacji włączającej,
  • rozwijanie materiałów i zasobów.

    Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub włączeń wymienionych poniżej:

    Niezgodności:

    • Nie wszystkie zamieszczone treści i dokumenty spełniają wymogi dostępności cyfrowej;
    • Nie wszystkie zamieszczone zdjęcia i grafiki posiadają tekst alternatywny.

    Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp.

    Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji.

Dostępność architektoniczna

Dostępność architektoniczna:

 

-        Główne wejście do budynku szkoły znajduje się od ulicy Węgierskiej i prowadzą do niego schody. Dodatkowo istnieją dwa wejścia od strony boiska, które są dostępne dla uczniów, pracowników szkoły oraz rodziców. Od strony parkingu znajduje się wejście prowadzące bezpośrednio do kuchni.

-        Szkoła jest zamykana.

-        Przy drzwiach wejściowych znajduje się dzwonek. Osoby spoza szkoły są wpuszczane przez pracowników obsługi, pełniących dyżur i wyznaczonych przez dyrekcję.

-        Do udzielania informacji przy wejściu głównym wyznaczeni są pracownicy obsługi.

-        W budynku na każdym poziomie znajdują się korytarze, a na ich początku i końcu umiejscowione są klatki schodowe.

-        W budynku nie ma dostosowań dla osób niepełnosprawnych.

-        Na terenie szkoły znajduje się mały parking przeznaczony dla pracowników oraz interesantów. W pobliżu szkoły znajdują się także miejsca parkingowe dla samochodów osobowych przy drogach osiedlowych.

-        W szkole nie ma dostosowań takich jak: pochylnia, platforma, informacja głosowa czy pętla indukcyjna.

-        Uczniowie niewidomi mogą korzystać z psa przewodnika.

-        W szkole nie ma osób, które biegle posługują się językiem migowym.

 

Udogodnienia:

Serwis został wyposażony w funkcje ułatwiające przeglądanie treści osobom niedowidzącym, w tym:

-        przełączniki do zmiany kontrastu.

 

Dostępność informacyjn-komunikacyjna

Dostępność informacyjno-komunikacyjna to jasny i zrozumiały dla wszystkich sposób przekazywania informacji. Wśród odbiorców informacji mogą być osoby z niepełnosprawnościami, na przykład wzroku lub słuchu, jak również osoby o ograniczonych możliwościach poznawczych.

Minimalne wymagania w zakresie dostępności informacyjno-komunikacyjnej

Aby spełnić minimalne wymagania dostępności informacyjno-komunikacyjnej, zapewniamy:

  1. obsługę zdalną przez:
  • e-mail,
  • SMS, MMS lub komunikator internetowy,
  • faks,
  • dostępne strony internetowe,
  • usługę tłumacza online, 
  1. instalację urządzeń wspierających osoby słabosłyszące, takich jak:
  • system Bluetooth: działa jak bezprzewodowy zestaw głośnomówiący, umożliwiając łatwe połączenie z różnymi urządzeniami.

  1. opis pracy i zadań instytucji:
  • w formie dostępnej dla czytników ekranu,
  • w tekście łatwym do czytania i zrozumienia (ETR – skrót od angielskiego Easy to read), czyli zapisanym prostymi zdaniami i zilustrowany zdjęciami, rysunkami lub symbolami,
  1. inną formę komunikacji na wniosek osoby ze szczególnymi potrzebami. Na przykład pisanie na kartce może pomóc osobom niemówiącym, które rozumieją i słyszą.

Podstawa prawna:

  1. Art. 6 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami
  2. Art. 3 pkt 5 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się
Informację wytworzył:
Anna Urban
Data wytworzenia:
2025-03-31
Wprowadził do BIP:
Bartosz Budziak
Data publikacji w BIP:
2020-09-22 23:01:51
Modyfikował:
Anna Urban
Data ostatniej modyfikacji:
2025-03-31 22:43:07
Liczba odsłon:
792